Celal Şengör sus artık: Kabalıkta sınır yok

Celal Şengör, söyleşide kendisini dinleyenlerden birine “Ahır mı burası?” ifadelerini kullandı. Kimilerinin telefonuna baktığını kimilerinin ise gürültülü konuştuğunu öne sürdüğü kişiye sert ifadeler kullanan Şengör’e sosyal medyada eleştiri yağdı. Dönem dönem yaptığı açıklamalarla tartışılan Şengör şunları söyledi: “Ahır mı burası? İşte bakın ülkemizin kültür seviyesini görüyorsunuz. Herifin ahırda kişneyen beygirden farkı yok. Akıl o kadar. Atatürk de bu katırları, atları biliyordu. Ama demiş ki ‘Ben bunları insan yapacağım’, onun için yırtınmış adam. 57 yaşında öldü gitti adam. Sırf şunu yapabileyim diye, ‘Benim vatandaşlarım da insan seviyesine gelsin’, 57 yaşında öldü gitti. Bir tek derdi vardı, milletini yüceltmek.”

NE OLMUŞTU

Şengör daha önce de bir videoda tartışmalara yol açan ifadeler kullanarak, “Yanımda duruyor. O kadar kızdırdı ki Saniye’nin eteğini kaldırdım, kıçına bir tokat attım. Bu, dehşete düştü. Baktım böyle bakıyor bana. Bana bak dedim baban bunu yaptı mı dedim. Babam bile böyle bir şey yapmadı dedi. Hah dedim eksik kalmış şimdi tamamlandı” ifadelerini kullanmıştı. Kadın derneklerinin yanı sıra birçok sosyal medya kullanıcısı da bu sözleri protesto etmişti.

Erzincan İliç’teki Çöpler Altın Madeni’nde yaşanan facianın ardından yeniden gündeme gelen sözlerinde ise Şengör, söz konusu eski tarihli konuşmasında altın madenine karşı çıkanlar için, “Çevredeki insanları, yani maden açılmasın diyen sivri akıllıları rahatsız eden nedir? Bunu tespit edeceğiz. Bu tespit ettikten sonra yüzde 99,9 bakacaksınız rahatsız olanlar zırcahil” şeklinde konuşmuştu. Bu sözlerine açıklık getirdiği ifadelerinde ise “Madenciliği eleştirmek cehalettir. Bu demek değildir ki, ahmakça, câhilane, zararlı yöntemlerle yapılan madencilik eleştirilmesin. Deniliyor ki, memleket sömürgeye döndü. Bunda madenciliğin değil, o memleketi yönetenlerin kabahati vardır.” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir