Arkadaşım robot

MÜJDE IŞIL – Her şeyin hıza, efekte, gösterişe endekslendiği sanat dünyasında diyalogsuz film yapmak ne büyük risk ve ne büyük meydan okuma… İspanyol sinemacı Pablo Berger’in, Sara Varon’un 2007 tarihli çizgi eserinden uyarladığı “Robot Dreams/Robot Düşleri” işte böyle bir film. Akademi üyelerinin, Miyazaki’nin animesi ve “Spider-Man” animasyonunun olduğu listeye “Robot Düşleri”ni de eklemeleri sürpriz olmuştu. Halbuki bileğinin hakkıyla girmiş Oscar adayları arasına.

New York’ta yaşayan ve yalnızlıktan bıkan köpek, kendine robot arkadaş sipariş veriyor. Her şey güllük gülistanlık giderken başlarına gelen bir terslik iki arkadaşın hayatını altüst ediyor. Konusuna bakınca çok basit görünen bir hikâyeye sahip “Robot Düşleri”. Gücünü de buradan alıyor. 2D animasyon tekniğinin sadeliği kadar, filmi en çarpıcı yönü diyalogsuz oluşu. ‘80’lerin müziklerini, danslarını ve ruhunu tamamen görsellikle sağlarken karakterlerinin iç dünyalarını da aynı yalınlıkla yansıtıyor. Üstelik bunu insanlar üzerinden değil, “Zootropolis” gibi sadece hayvanların yaşadığı bir şehir yaratarak yapıyor.

Animasyonun kendisi nasıl bir masal havasındaysa robotun gördüğü rüyalar da sinemasal bir büyüye dönüşüyor. Filmin referans aldığı “Oz Büyücüsü”nün varlığı bir yana Javier Bardem’in “İçimdeki Deniz”deki özgürlük hissini akıllara getiren ‘kurtuluş’ rüyaları hem çok estetik hem de çok dramatik. Nostalji hissi çok kuvvetli bir yapım “Robot Düşleri”. New York sokaklarını arşınlarken gözler o dönemin film afişlerini de aramıyor değil. Filmden geriye kalan başlıca eksiklik bu belki de. Ama zaten Pablo Berger, Pixar’ın (yalnızlık çeken çöpçü robotu Wall-E’sini unutmak mümkün mü?) artık el yükseltemediği animasyon dünyasına sapsade ve duygusal hikâyesiyle yeni bir ivme kazandırmayı başarıyor.

Ava giden avlanır

Bir grup suçlu, yeraltı dünyasının güçlü isimlerinden birinin 12 yaşındaki balerin kızını fidye için kaçırır. Onu izole bir malikânede tutan fidyeciler, burada savunmasız küçük bir kızla kilitli olmadıklarını keşfeder. “Scream” serisinin yeni filmlerinden tanıdığımız Matt Bettinelli-Olpin ve Tyler Gillett, “Abigail/Tutsak Abigail”in yönetmen koltuğunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir